Wygląd bramy i ogrodzenia -rodzaje i trendy

Brama wjazdowa jest pierwszym elementem na który zwrócą uwagę goście odwiedzający twój dom, warto więc by odpowiednio dobrze się prezentowała i pasowała do otoczenia. Podobno o gustach się nie dyskutuje, więc postaramy się jedynie pokazać możliwości. 

Wzornictwo ogrodzeń

Bramy i ogrodzenia mogą mieś swój charakterystyczny, indywidualny charakter. Można wykonać bramę o dowolnym wzorze. Bramy kute mogą być produkowane z elementami ozdobnymi, odlewami wykonywanie zgodnie z wybranym wzorem, lub według modyfikacji i pomysłu użytkownika. Istnieje możliwość wkomponowania płaskorzeźb artystycznych wykonywanych przez artystów ASP.  Ciekawym rozwiązaniem są wzory, w które będą wkomponowane sztachety drewniane. Należy jednak pamiętać że wzór musi zapewniać stabilność konstrukcji.

Brama z płaskorzeźbąBrama z płaskorzeźbą

Brama skrzydłowa kutaBrama skrzydłowa kuta

 

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na bramy nowoczesne wykonywane z profili poziomych o różnych grubościach i wielkościach prześwitu. Z tej grupy nowością są ogrodzenia zawierające jedynie smukłe, pionowe profile wychodzące z ziemi które nie posiadają widocznych łączeń. 


 
Ogrodzenie z pionowymi niełączonymi profilami

Nowoczesne ogrodzenie profilowe

 Ostatnią grupą są duże bramy przemysłowe wykonane z pionowych elementów lub o paneli z odpowiednimi zastrzałami umożliwiającymi stabilne działanie. Oczywiście poza wymienionymi typami bram i ogrodzeń jest mnóstwo możliwych rozwiązań. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Nietypowe ogrodzenie z kutej rury

Nietypowe "postarzone" ogrodzenie z kutej rury

Kolorystyka powłoki

Niezależnie czy wybierzesz dla swojego wjazdu prostą bramę przesuwną, czy klasycznie wyglądającą bramę dwuskrzydłową, każdą konstrukcję trzeba ocynkować. W przeciwnym wypadku za kilka miesięcy brama zacznie rdzewieć. Nawet najlepiej wykonane malowanie proszkowe nie zapewnia takiego stopnia zabezpieczenia  przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi jak cynkowanie ogniowe.

Bramy i ogrodzenia mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL. Od lat niepodzielnie wygrywa czerń, choć od pewnego czasu coraz więcej ludzi wybiera antracyt. (Informacja dla panów jest taka, że jest to połączenie czerni, siwego i granatu). Mimo wszystko jako Polacy raczej wybieramy ciemne barwy, w przeciwieństwie do krajów śródziemnomorskich gdzie większość ogrodzeń jest w kolorach jasnosiwym, srebrnym czy złotym. Ponadto struktura farby może być matowa lub błyszcząca. 

W tradycyjnych wzorach kutych stosuje się również postarzanie (patynowanie) polegające na nakładaniu w niektórych miejscach za pomocą pędzelka specjalnej powłoki. Dzięki temu niektóre elementy mogą zostać uwypuklone, a brama zyskuje charakterystyczny wygląd.

 Jeżeli chcesz zobaczyć różne wzory ogrodzeń skorzystaj z naszej GALERII.