Brama skrzydłowa -czym się charakteryzuje?

Gdzie stosować bramę skrzydłową?

Bramy skrzydłowe mają tradycyjną konstrukcję i sposób otwierania stosowany już od kilkuset lat. Bramę skrzydłową można zastosować również na wąskich posesjach, gdzie nie ma możliwości zastosowania bramy przesuwnej. Należy jednak pamiętać, że długość wjazdu jest większa niż w przypadku bram przesuwnych i samochód powinien wjeżdżać przez bramę prostopadle.

Jeżeli wjazd nie jest zbyt szeroki  zamiast dwóch skrzydeł można zamontować jedno dzięki czemu brama zajmie tylko jedną stronę wjazdu. Rozwiązanie można wykorzystać np. gdy wjazd znajduje się na skraju działki.

Standardowo skrzydła bramy rozwieranej otwierają się niewiele ponad 90 stopni, dlatego przy małych działkach wjazd powinien znajdować się naprzeciw garażu. Skrzydła bramy rozwieranej mogą być zamontowane zarówno do słupków betonowych -klinkierowych jak i metalowych. W przypadku słupków klinkierowych ewentualny napęd będzie troszkę droższy niż dla metalowych.

Jeżeli chce się zachować więcej miejsca można wybrać bramę skrzydłową harmonijkową, dla której każde ze skrzydeł zostaje dodatkowo łamane w połowie. Jednak jest to rozwiązanie dużo droższe ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego mechanizmu otwierającego.

Zawiasy

Brama skrzydłowa nie wymaga fundamentu. Skrzydła są montowane bezpośrednio do słupka ogrodzeniowego. Podczas montażu warto zastosować zawiasy regulowane, które w przyszłości w przypadku ewentualnego przekrzywienia słupka itp umożliwią prawidłowe wypoziomowanie skrzydeł.